Sertleşmiş betondan betonu belli teknik ve makineler ile delerek içerisinden beton numunesi çıkarma işlemine karot ( İngilizce “Carrot” kelimesinden gelmekte) denmektedir. Karot numunesi alınan inşaatların o anki beton kalitesine ulaşılmaktadır. Karot numunesi inşaatın statik durumunu etkilemez. Ancak karot alımında bina demirlerine zarar vermeden ve binayı olumsuz şekilde etkilemeyecek şekilde karot alınması esastır. Mümkünse statik proje müellifi ile birlikte karot alınacak yer tespit etmekte ve mutlaka yine bir inşaat mühendisi nezaretinde demir taraması yapılarak, binaya zarar vermeyecek bir bölgeden karot almaktayız.

Ayrıca  Schmidt Sertlik Çekici (Mekanik test) doğal taş ve beton malzemelerin geri sıçrama değerinin tayini ile sertlik sınıfının yapılması ve malzemenin dolaylı olarak tek eksenli basınç dayanımının saptanması amacıyla kullanılan tahribatsız test cihazıdır. N tipi beton test çekici laboratuvarda ve arazide olmak üzere iki şekilde kullanılabilir. Taşınabilir özellikte olması yerinde analize olanak sağlar.

Muhtelif çaplarda, darbesiz, istenilen yerde, sessiz ve temiz, demir donatısıyla birlikte, betonarme döşeme ve perdelerde, her türlü açılım ve tadilat için karot delme tekniğinden yararlanırız.

Bu sistemle kalorifer tesisatı, pis-temiz su, baca delikleri, doğalgaz delikleri, kapı-pencere-havalandırma-asansör merdiven boşluğu açılımları, demirli-demirsiz her türlü betonda istediğiniz açıda, duvarda, yerde, çatıda, balkonda, her noktada çalışmak mümkündür.

Bu sistemin avantajları çok fazladır. Önceden bırakmalarda, yanılmalar çekiçle murçla çalışmada kaymalar, büyük delik açılması beraberinde matkapla çalışmada uç kırılması, kayma, makine arızası, en başta esas problem olarak demir engeli, zaman kaybı ve işçilikte yüksek maliyet getirmektedir.

Hâlbuki karot sistemi, bu maliyetleri düşürmekte, zamandan ve işçilikten tasarruf sağlamakta; temiz, düzgün satıhta, istenilen çapta delme imkânı sağlamaktadır

Karot Alımı Esasları Sunumu (DOSYA İNDİR)